Son Haberler
Ana Sayfa / GENEL / AMERİKAN HALKI İÇİN TEKSTİLE TEŞVİK GELEBİLİR Mİ?

AMERİKAN HALKI İÇİN TEKSTİLE TEŞVİK GELEBİLİR Mİ?

10.01.2010 / Gazete Avrupa Köşe Yazım

 

2010 yılı için ABD’de tekstil pazarlama stratejilerinin belirlenmesi amacıyla 2009 yılının son günlerinde yapılan moda algılamaları araştırmasında çıkan sonuç biz Türk tekstilcileri için son derece  keyif verci; “Amerikalılar artık üretim koşullarına ve kaliteye önem veriyorlar ve özellikle uzak doğu mallarını kullanmayı arzu etmiyorlar.”

Bu sonucu bir taraftan tüm dünyada gelişen “Slow Fashion” akımına da bağlayabiliriz. Bir başka etken olarak da global krizde oluşan dip fiyatların kalitesiz alışverişte yarattığı doygunluk söylenebilir. Bu araştırma sonucunun nedeni ne olursa olsun; Amerikalılar da artık Avrupalılar gibi ürün niteliklerine ve üretim koşullarına önem vermeye başlamış durumdalar. Peki bu ne anlama geliyor?

  • Ankete katılan Amerikalı tüketiciler, özellikle giyim eşyalarında anti-bakteriyel, hijyenik, organik, doğal veya akıllı tekstil ürünleri gibi konulara önem veriyorlar ama uzak doğu üretimlerinin yeterliliğine inanmıyorlar,
  • Ucuz pazarın kaliteli olamayacağı gibi bir düşünceyi algılamış durumdalar,
  • Ürünlerin üretim koşullarından mutlaka etkileneceği ve bu ortamlarda almış oldukları sağlıksız özellikleri üzerlerinde taşıyacaklarına inanmaktalar, vb…

Uzak doğuda üretim alanları olan firmalar özellikle bu konularda imaj geliştirmeye çalışsalar da, tedarikçi kullanan markalar için ABD’de oluşan bu yeni kalite algılaması üretim stratejilerinde yeni bir yol haritası anlamına gelmekte. Artık dünya üzerinde “Kalite” gelişim göstermekte ve “Kalite”yi kalitesiz koşullarda üretmek mümkün değil. Tam bu noktada mevcut durum Türk tekstil ürünleri için büyük bir şans anlamına geliyor.

Kriz ortamında çıkış yolları bulmak için aradığımız pazar, aslında çok iyi bildiğimiz ve bir süre önceye kadar çokça hizmet verdiğimiz ABD tekstil pazarı olabilir mi?

Talep oluşumları olumlu yönde gelişmekte ancak tabii ki koşullar eskisi gibi değil. Artık çok daha iyi servis, daha uygun fiyat ve daha yüksek kalite istiyor Amerikalı müşteriler. Ama en azından istiyorlar!

Peki Amerikan halkının kaliteli ama ucuz tekstil taleplerine cevap verebilirmiyiz?

Özellikle kalite konusundan artık dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldığımız kabul edilen bir gerçek. Servis konusunda da birçok firmamız sınavı geçmiş durumda. Türk tekstilinde artık her türlü AR-GE, ÜR-GE çalışmaları ile müşteri memnuniyeti için tüm metodlar uygulanmakta. Geriye bir tek fiyat kalıyor ve en önemli konu da bu…

AKP İktidarının özellikle tekstil sektörüne 2009 yılında hiçbir teşvik uygulamamış olması ve üretim maliyetlerinin her geçen gün artmaya devam etmesi bizleri ABD tekstil pazarı hakkında pek umutlu düşünmeye yönlendirmiyor. Üstüne üstlük geçen hafta yazmış olduğumuz gibi IMF ile yapılacak stand-by ile döviz kurları aşağı yönde harekete zorlanacaktır. Bir önceki hafta yazdığımız gibi zaten tüm yabancı finans kurumları da aynı tahmini yapmaktadır. Örneğin JP Morgan, 2010 sonu için ABD Dolar – TL için 1,35 seviyelerini hedef göstermişti.

Dünyanın en pahalı elektrik-doğalgaz-petrol’ünü kullanarak, en yüksek sosyal güvenlik primleri ve vergilerini vererek ne üretebiliriz bilinmez ama ürettiğimiz ürünü 1,35 TL/Dolardan satmanın mantığı yok gözüküyor. Yani kalite arayışı içinde olan ABD halkı için tekstil üretimi yapamayacak gibiyiz…

2009 yılında her fırsatta Türkiye’mizin en yüksek istihdam alanı olan tekstil sektörü için teşvik ve destek istedik. Tüm kesimlerden aynı talep gelmiş olmasına rağmen iktidardan bu yönde herhangi bir çalışma gelmedi. Hiç belli olmaz, belki de “AKP iktidarından 2010 yılında ABD halkı için, Türk tekstiline destek gelebilir.”

Bahadır Özgün

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir