Ana Sayfa / Bahadır Özgün Kimdir…

Bahadır Özgün Kimdir…

Elli yaşına geldiğimde bir de baktım ki:

“Sonsuz değer verdiğim ülkem ve insanımız için güzel bir şeyler yapma adına siyaset hayalleri ile yaşarken; menfaat ilişkilerinden ve esas önemlisi  insanımızdan uzak kalmışım..!”

Fikrimce, siyaset yapan insanlar kendileri için hiç bir talepte bulunmamalıdır ki; adalet kaidesinden şaşmasınlar. Kitlelerde de işte tam da bu nedenle o siyasilerin arkasından güvenle yürüye bilmelidirler.

Oysa günümüzde siyasiler siyaseti bir kazanç kapısı, vatandaşlar ise siyasileri kişisel hedeflerine giden kapıyı açan birer el olarak görmekteler. Yani ancak elli yaşından sonra anladım ki; “Günümüz siyaset sistemi hiç ama hiç bana göre değilmiş…”

İş hayatımda ise uzun yıllar tekstil sektöründeki çalışmalarım sonrası, özellikle yabancı iş ortaklarımdan gelen talep üzerine geçiş yaptığım danışmanlık sektöründe güçlü bir yapı oluşturmak oldukça yorucu bir süreçti. Stratejik planlama hizmetinde önce kendi sisteminizi güçlü temellere oturtmak zorunda olduğunuz için açıkçası ne siyaset, ne sosyal yaşam, ne de kişisel yaşam için zaman ayıramaz oluyorsunuz. Ancak uzun uğraşlar sonunda sistem işler hale geldiğinde artık yavaş yavaş kendime vakit ayırma zamanım geldi dedim kendime…

Artık kendime ayırdığım vakitlerimde düşünsel olarak kendimi ifade edebildiğim, anladığım, yorumladığım ve görünenin ötesinde kendi iç dünyamı, bakış açımı, tüm heyecan ve tutkumu, hüznümü, sevincimi aktarabildiğim SANAT benim için yeni bir uğraş olmuştu…

Aslında beni bu noktaya getiren insanoğlunu anlama çabam oldu. Yaradılışında bile sanatsal bir ilham olan insan; eşi benzeri olmayan bir akıl ve ruh ile canlı-cansız tüm varlıklar üzerinde yorum yapabilme, anlamlar yükleme, denetleme, şekillendirme gibi yetileri ile sanki bir sanat eseri olarak yaratılmamış mıydı..?

Aslında sanatla uğraşmak, sanki içgüdüsel bir dürtü ile nice düşünürün ve filozofun var oluştaki sırları ve insanı çözmeye çalışma tutkusu gibi bir şey. Aklı temsil eden insanın yanıt aranması gerekenler dahilinde sanat ve insan arasındaki ilişki de yok değil mi?

Bir duyguyu başkalarına da hissettire bilme isteği belki olağan bir istek. Ancak bunu estetik bir bütünlük ile hareket, ses, çizgi, renk veya kelimelerle ifade edebilme özel bir beceri değil midir? Yoksa her birey sanat becerisine uğraşı ile sahip olabilir mi?

Tüm bu sorulara hiç bir zaman kesin cevaplar verilemedi ama artık bu soruların cevaplarını anlamaya çalışırken elimden geldiğince iç dünyamdan bir şeyler vermeye çalışıyorum.  

Bahadır Özgün Özgeçmiş:

21 Mayıs 1964′ te Ankara’ da doğdum.

İlk, Orta ve Lise öğrenimimi TED Ankara Koleji ve Yenişehir Kolejlerinde bitirdikten sonra yüksek öğrenimimi Hacettepe Üniversitesi Muhasebe Bölümünden tamamladım. Üniversite eğitimim sonrası İngiltere Oxford’da yabancı dil eğitimi ve sonrasında da iletişim ve grafik sanatlar üzerine çeşitli eğitimler aldım.

Çocukluk yıllarımda başlayan çalışma hayatında grafik sanatlar üzerine birçok meslek dalında çalışmıştım. Yurtdışı eğitimim sonrası eşim Elif hanım ile 1995 yılında evlenerek Bursa’ya yerleştim ve tekstil tasarımı konusunda faaliyet göstermek üzere EBteks Tekstil Ltd.Şti.’ni kurdum. Kumaş üretimi yanı sıra bir çok yurt dışı tekstil firmasının Türkiye temsilciliğini gerçekleştirirken, tekstil ithalat ve ihracat faaliyetlerinde bulundum.

Özellikle yurt dışı firmalar nezdinde saygın ve güvenilir bir noktaya ulaşmamız sonrası, müşterilerimize sunduğumuz hizmeti sadece tekstil sektöründe sınırlı kalmayacak şekilde sunabilmeyi amaçladık. Firmamızın ünvanını EB Strateji Planlama ve Turizm Ltd.Şti. olarak değiştirerek yerli ve yabancı firmalara idari, finansal ve stratejik danışmanlık hizmetleri sunmaya başladık. Halen birçok ülkede çeşitli firmalara danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Bugüne kadar görev aldığım dernek ve STK’lar;

1990 – 1992 Ankara Keçiören Leo Kulübü Başkanlığı

1992 – 1994 Leo Kulüpleri 118-U Yönetim Çevresi (District) Kurucu Başkanlığı

2009 – 2011 GESİAD Bursa Genç Sanayici İşadamları Derneği Başkanlığı

2009 – 2010 TÜGİK Türkiye Genç Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği

2010 – 2012 TÜGİK Türkiye Genç Sanayici ve İşadamları Konf. Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği

2012 – 2015 GESİAD Bursa Genç Sanayici İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı

2012 – 2015 MARSİFED Marmara Sanayici İşadamları Dernekleri Federasyon Başkanlığı

2013 – 2015 TÜRKONFED Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği

Yurt dışı ticari faaliyetlerimin yoğunlaşması nedeniyle 2015 yılından bugüne her hangi bir dernek ve kuruluşta üyeliğim bulunmamaktadır.

Hayatım boyunca siyasal düşüncemi olgunlaştırmaya çalıştım. Öğrenmenin ve gelişimin ancak ve ancak objektif yaklaşım ile gerçekleşebileceği inancı ile ortaokul yıllarımda tüm siyasi parti liderlerini bizzat dinleme şansını yakaladım. MHP lideri rahmetli Alparslan Türkeş başta olmak üzere, İşçi Partisi lideri merhume Behice Boran, CHP lideri rahmetli Bülent Ecevit siyasi düşünceme yön vermeme vesile olmuş değerli kişilerdir.

Bu değerli şahsiyetlerin bizzat kendilerinden dinlemiş olduğum ideolojik görüşleri birbirlerinden çok uzak siyasi duruşları olsa da; kendilerince doğru siyasal düşünceleri bana tüm bu düşünceleri sentezleme şansı verdi. Ancak bu sentezleme sonrası ortaya çıkan siyasi düşünceler ne yazık ki, her hangi bir siyasi çatı bulamama durumuna da sebep oldu. İşte tam da bu nedenle kısa bir süre Doğru Yol Partisi Gençlik Kolları Genel İdare Kurulu Üyeliği görevinde bulunmamın dışında herhangi bir parti bünyesinde uzun soluklu faaliyette bulunamamıştım.

Gönülden inandığım Atatürk Türkiye’sinin bekası siyasi duruşumun temelini oluşturmaktadır. Özellikle PKK terör örgütü elemanlarının Habur Sınır Kapısından yurdumuza gireceği bilgisi sonrasında artık sessiz kalınmaması gerektiğini düşündüm ve bu nedenle bir siyasi partiye üye olma sorumluluğu duydum. Bu süreçte Hak ve Eşitlik Partisi’ne üye oldum ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini 28.12.2009 tarihine kadar yürüttüm. Bu tarihte ise gördüğüm lüzum üzerine Hak ve Eşitlik Partisi üyeliğinden ve partideki tüm görevlerimden istifa ettim.

Özellikle LEO District Başkanlığım sürecinde tanıştırıldığım ve içlerine alınmak istendiğim Fettullah Gülen’i hiçbir zaman samimi ve milli bulmamıştım. 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri öncesinde Gülen Cemaatinin direkt saldırısına uğrayan MHP saflarında yer alma gerekliliğine inandığım için bu dönemde Bursa’dan MHP milletvekili aday adayı oldum. Ancak zaten bilinir ve bilinmelidir ki; adaylığım sadece bir duruş, bir tavır anlamı taşımaktaydı ve bu düşüncem tüm kesimlere basın aracılığıyla da duyurulmuştu.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde ise eski adıyla İşçi Partisi, bugünkü adı ile Vatan Partisinin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı teklifini çalışma hayatımın yoğunluğu nedeniyle kabul edemeyeceğimi bildirdim.

Bu tarihten sonra ise siyasi düşüncelerimin mevcut her hangi bir siyasi çatı altında anlaşılmasının mümkün olmadığı düşüncesi ile politik faaliyetlerde bulunmama kararı almış ve bu düşüncemi de kamuoyu ile paylaşmış bulunmaktayım.

Bu karar sonrasında iş hayatında yıllardır tasarım üzerine çalışmış bir kişi olarak, kendimi sanatsal faaliyetler konusunda geliştirmeye ve hayatıma farklı bir yön vermek istedim. Artık sivil toplum ve siyasal faaliyetlerden kendini çekmiş bir kişi olarak sadece sanatı ve insanı anlama adına kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Sosyal hayatın kaynağı, yaşamın tadı ve geleceğin temel taşı ailedir inancım ile mutluluğu ailesinde arayan bir insan olarak 1996 yılından beri Elif hanım ile evli olup; ideallerimi yaşatacağına inandığım bir kız evladım vardır.