Son Haberler
Ana Sayfa / GENEL / TARIM SEKTÖRÜNDE BİLİNÇLİ ADIMLAR

TARIM SEKTÖRÜNDE BİLİNÇLİ ADIMLAR

09.02.2010 / Gazete Avrupa Köşe Yazım

 

 

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ile geliştirilen “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli” 01.06.2009 tarihinde Sn. M. Mehdi EKER tarafından Bakanlar Kuruluna sunulup, 2009/15173  sayılı ve 23.07.2009 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı olarak Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bu karar ile iklim, toprak, topoğrafya, arazi sınıfları ve kullanım şekillerine dayalı verileri değerlendiren bakanlık yetkilileri 30 farklı tarım havzası belirledi. Ayrıca 30 yılı aşkın sürede elde edilen veriler bir araya getirilerek, havzaların özellikleri ve ürünlerin talep durumlarına göre havzalarda yetiştirilebilecek en uygun ürünleri de belirdiler.

 

Bu çalışmanın amaçları;

 

– Arazinin verimli ve sürdürülebilir kullanımı,

– Tarımsal planlama ve desteklerin ekonomik yönetilmesi,

– Üretim, tüketim, dış ticaret ve tarıma dayalı sanayinin ihtiyaçları gözetilerek talep projeksiyonlarının oluşturulması,

– Üretimin sektör ihtiyaçlarına göre planlanması,

– Çiftçi gelirinin arttırılmasıolarak açıklanmıştı.

 

Ve geçtiğimiz hafta bu çalışmanın ikinci ayağı olan destekler ve miktarları açıklandı. Daha önce bütçe Mayıs-Haziran aylarında belirlendiğinden, destekler Temmuz-Ağustos aylarında açıklanmaktaydı ve bu zamanda ürünler hasat edilmiş oluyordu. Bu yıl ilk defa, tüm ürünlerde birime destek miktarları 2010 yılının ilk ayında açıkladı.

Yıllardır sözü edilen ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen, destek miktarlarının üretime başlamadan önce açıklanması hususu ilk defa bu yıl gerçekleşmiş oldu. Böylece çiftçimiz hangi ürün için ne kadar destek alacağını bilerek üretim planlamasını da buna göre yapabilecek durumda artık.

Açıklanan bilgiye göre 2009 yılında 4 milyar 938 milyon TL olan destekleme bütçesi, 2010 yılında 5 milyar 605 milyon TL olarak belirlenmiş ve bu durumda artış da % 13,5 oranında oluşmuştur. 2011 yılı için ise bütçe %5.2 oranında artış ile 5.897 milyon TL olarak planlanmış.

2010 yılı için 2009 yılında uygulanan desteklemelerin hepsine devam edilmekte ve bazı kalemlerde artış gerçekleştirilmekte. En büyük artış % 122,2 ile tarım danışmanlığı desteğine yapılmış durumda. Diğer bazı önemli artışlar ise; organik tarım ve iyi tarım uygulamaları için % 7 ile % 33, tiftik ve ipekböcekçiliğine verilen desteklerde ortalama % 25, yağlı tohumlara verilen prim desteği için % 10-29 oranlarında oluşmuş.

Bir başka önemli konu ise devlet destekli tarım sigortası uygulamalarına “Sel ve Su Baskını Riski” eklenmesidir ki, bu da günümüz koşullarında çiftçimizin en büyük risk altında olduğu konulardan biridir.

Önceki yıllarda desteklerin ödeme zamanı Kasım-Aralık aylarına ve hatta daha sonraki yıla bile sarkabiliyordu.  Bakanlık tarafından açıklanan bilgilere göre bu yıl desteklerdeki hak edişlerin % 60,4’ü yani 3.388 milyon TL ilk üç ay içinde nakit ödenecek ve 2010 yılının ilk yarısında ise % 92,2’si olan 5.166 milyon TL ödenmiş olacak.

 

Bütün bu tabloda; her ne kadar destekleme oranları bize göre yeterli olmasa da, hükümet tarım sektörümüzde bilinçli ve programlı adımlar atılıyor. Belirtmekte fayda görmekteyim ki;

 

“Bu adımlar AB Tarım Müzakereleri kapsamındadır.”

 

Ülkemiz ve insanımız için yapılan her olumlu çalışmada bizlerin de üzerine önemli görevler düşmektedir. Bence en önemli eksik taraf, tüm bu destekleri kullanması gereken çiftçilerimizin iyi bir şekilde bilinçlendirilip, eğitilmesidir. Unutmayalım ki yapılan bu düzenlemelerin doğru uygulanabilmesi durumunda;

“Türkiye gelecek yıllarda tarım-hayvancılık ve gıda sektörlerinde büyük gelişim gösterecektir.”

 

Bahadır Özgün

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir